W dniach 31 sierpnia – 2 września 2018 r. Stowarzyszenie Citroen-Klub-Poznań było organizatorem kolejnej imprezy tj. XVII Letniego Rajdu Citroenów.

W ostatni weekend sierpnia do bazy noclegowej w zaprzyjaźnionej Villi Naturze w Dolsku już od piątkowego południa zjeżdżali się wszyscy uczestnicy rajdu. Większość uczestników dotarła przed godz. 18:00, gdyż chwilę później rozpoczęło się spotkanie przy ognisku i wspólne pieczenie kiełbas. Podczas tego biesiadowania mogliśmy obejrzeć zdjęcia z wszystkich wyjazdów klubowych z minionego roku. Wyposażeni w nowe klubowe koszulki prowadziliśmy długie rozmowy, które zakończyły się , jak zwykle, tańcami na dworze. Wieczorne biesiadowanie zakończyliśmy już w sobotę, ale jeszcze starczyło czasu, by zregenerować siły na nadchodzący rajd. Na tegoroczny letni rajd pod hasłem : „Podróże z Panem Tadeuszem – ciąg dalszy” zapisało się 88 osób, które dojechały do bazy 38 samochodami.

Załogi startowały na rajd w sobotę o godz. 9:00. Najwięcej Citroenów reprezentował model 2CV. Pierwszym etapem rajdu były odcinki specjalne w Dolsku tj. konkurs z przewiezieniem -bez wylania- kubka z wodą między pachołkami – na czas , rzut boulle, strzał na bramkę i slalom piłką między pachołkami na czas.

Podobnie jak przed pięciu laty trasa rajdu prowadziła przez miejsca związane z pobytem Adama Mickiewicza w Wielkopolsce, a uczestnicy rajdu odkrywali związki Wielkopolski z tekstem „Pana Tadeusza”. Przydatny na trasie rajdu okazał się egzemplarz „Pana Tadeusza”, gdyż w czasie trwania rajdu każda załoga miała za zadanie ułożyć wiersz trzynastozgłoskowy używając takich wyrazów jak: citroen, klub, przyjaciele, podróże. Uczestnicy rajdu mieli do pokonania trasę po Wielkopolsce o długości ok. 90 km w 6 godzin.

Z Dolska trasa prowadziła do Gostynia, gdzie chętni mogli zwiedzić Bazylikę Świętogórską i Klasztor filipinów wraz z barokowym kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri zbudowanym na wzór weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute . W Gostyniu uczestnicy mogli też podziwiać zabytkowe samochody w prywatnym Auto-Muzeum , którego właścicielami są Jan i Maciej Peda. Początki kolekcji sięgają lat 60 XX wieku, a w latach 70, z uwagi na rozmiary kolekcji powstała hala muzealna.

Kontynuując trasę rajdu , który organizowaliśmy pięć lat temu – dalszym punktem programu było kolejne miejsce, w którym gościł Adam Mickiewicz – ładnie położony Pałac w Kopaszewie . Po drugiej stronie pałacu, zaraz za gościńcem, jest wspaniała platanowa aleja, za którą rozpościera się widok na okolicę, jaka była natchnieniem dla genialnych strof wieszcza.

Stąd wszyscy udali się do Cichowa , gdzie w Skansenie Filmowym „Soplicowo” czekało wiele atrakcji. Dużym zaskoczeniem dla uczestników rajdu była obowiązkowa spowiedź u czekającego tu Księdza Robaka, który „spowiadał” uczestników i sprawdzał wiedzę ze znajomości epopei narodowej „ Pan Tadeusz” . Po tym umysłowym wysiłku na wszystkich czekał posiłek regeneracyjny, po którym uczestnicy mogli chwilę zrelaksować się w sadzie jabłoni, pobyć z zaprzyjaźnionymi zwierzętami, odbyć spacer i kąpiel nad jeziorem.Ostatni etapem rajdu był Rynek w Dolsku, gdzie zjechały się samochody wszystkich uczestników rajdu , a Rynek w Dolsku nie mógł ich wszystkich pomieścić. Mieszkańcy Dolska i goście mogli podziwiać nasze samochody na Rynku , a uczestnicy rajdu – kierowcy kolorowych pojazdów mogli wyjawiać tajniki francuskich pojazdów. Ponadto załogi miały do odbycia quest po Dolsku . Każda załoga przekazała Maciejowi- Komandorowi Rajdu wszystkie odpowiedzi na pytania rajdowe, zarówno z trasy jak i z wiedzy o citroenach oraz stworzony przez załogę trzynastozgłoskowy wiersz. Nie obyło się bez odczytania wiersza przez każdą załogę podczas niedzielnego podsumowania rajdu. Okazało się, że w każdym z uczestników drzemie jakiś poeta – wszystkim gratulujemy !!!

Z Rynku w Dolsku pełni wrażeń, udaliśmy się do bazy noclegowej „Villa Natura”

Był nareszcie czas na rozmowy, wspomnienia i plany na dalsze, wspólne wyjazdy. Jednak już o godz. 19:00 na uczestników rajdu czekała kolejna atrakcja, tym razem wielkopolska biesiada przy muzyce.

Zabawa trwała do 02:00 w niedziele. Po tak aktywnie spędzonym dniu wszyscy udaliśmy się do pokoi na zasłużony odpoczynek.

Niedzielne przedpołudnie wykorzystaliśmy na rozmowy i wspomnienia , a o godzinie 11:00 wszyscy uczestnicy rajdu pojawili się na ogłoszeniu wyników. Okazały puchar i nagrody za zajęcie pierwszego miejsca trafiły (nie po raz pierwszy) w ręce Agaty, Mariusza i Franka -zwycięzców Letniego Rajdu , którym serdecznie gratulujemy !!! Tym razem do zwycięstwa przyczynił się najmłodszy uczestnik tej załogi, który sam wykonał w bardzo dobrym czasie jeden z odcinków specjalnych; brawo dla Franka !!! Zwycięzcy jechali citroenem 2CV

Drugie miejsce zajęła trzyosobowa załoga w składzie : Michał, Staś i Heniu , która również odbyła rajd citroenem 2CV. Ta załoga otrzymała też piękny puchar i wiele nagród. Gratulujemy !!!

Trzecie miejsce zajęła dwuosobowa załoga w składzie Szymon i Kasia , która przejechała rajd francuskim samochodem marki Peugeot. Mile zaskoczona załoga odjechała także z pucharem ufundowanym przez Burmistrza Dolska i z wieloma nagrodami. Gratulacje !!!

Jak to często zdarza się na rajdach samochodowych – jeden z citroenów odmówił posłuszeństwa i trzeba było go reanimować, by mógł po rajdzie dojechać do domu. Jurkowi za zachowanie fair play i okazanie pomocy właścicielowi Citroena Xm bardzo dziękujemy !!! Dzięki takiej postawie nadal możemy wierzyć , że są na świecie prawdziwi przyjaciele , którzy rezygnując z wyższej lokaty w rajdzie poświęcili czas na bezinteresowną pomoc.

Nasze imprezy nie mogły by się odbyć bez życzliwości i wsparcia ludzi dobrej woli, sponsorów, instytucji. Serdecznie dziękujemy Jarkowi i Uli, Basi i Antoniemu, Marysi i Jasiowi oraz Januszowi i Romkowi za poświęcony czas na organizację tego rajdu. Dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie przez Burmistrza Dolska i udostepnienie Rynku w Dolsku, Ośrodkowi OSiR w Dolsku za udostepnienie boiska sportowego, dziękujemy pracownikom „Ośrodka Villa Natura” w Dolsku za gościnę i miłe przyjęcie i obsługę uczestników naszego rajdu.

Wsparcie w organizacji rajdu udzieliły:

LGD Gościnna Wielkopolska,

Wojewoda Wielkopolski,

Citroen Polska,

Szpot Sp. z o.o,

MTP Targi Retro Motor Show ,

Intercars,

Bartex

Auto-Muzeum Jan i Maciej Peda.

Patronat medialny nad tegorocznym rajdem objął portal www.francuskie.pl.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą atmosferę na imprezie, która dodaje nam sił do organizacji kolejnych spotkań.

Mamy nadzieję, że tegoroczny Letni Rajd Citroenów, miasto Dolsk i trasa rajdu prowadzona śladami Adama Mickiewicza zapisze się w pamięci uczestników jako miejsce godne polecenia.

„Nie tak, Panowie Bracia, w Wielko – Polszcze było:

Co za duch! co za zgoda! aż przypomnieć miło!”

(Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz księga VII)

Kategorie: Relacje

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *