W dniach 26-28 sierpnia 2016 r. Citroen-Klub-Poznań był organizatorem jubileuszowego XV Letniego Rajdu Citroenów. W ostatni upalny weekend sierpnia do bazy noclegowej w podpoznańskiej miejscowości Trzebaw k. Stęszewa długo zjeżdżały się do Hotelu „Delicjusz” wszystkie załogi.

 

Przy francuskiej muzyce i wyświetlanych zdjęciach i filmach z XV – lecia działalności Klubu uczestnicy rajdu odbierali pakiet startowy oraz zostali szczegółowo informowani o zasadach uczestnictwa w rajdzie i jego programie. A był on bardzo bogaty. W sobotę o godz.9:00 wszystkie załogi – po odebraniu od Sędziego Głównego karty drogowej I etapu rajdu i zestawu pytań z pomocy przedmedycznej – wyruszyły do Poznania, by zaparkować na Placu Wolności, gdzie czekało ich pierwsze zadanie przygotowane przez Izbę Skarbową w Poznaniu. Uczestnicy rajdu przy wspaniale zorganizowanych stoiskach ozdobionych wystawą kas fiskalnych odpowiadali na pytania miłych Pań z Izby Skarbowej, dotyczących znajomości podatków w Polsce. Kolejnym wyzwaniem dla uczestników rajdu był Quest Miejski po centrum Poznania, na który mogli przeznaczyć godzinę. Dla Poznaniaków była to „bułka z masłem”, natomiast dla uczestników spoza Poznania było to duże wyzwanie i ciekawa atrakcja. Kolejną niespodzianką jaka czekała uczestników rajdu było uczestnictwo w świetnie zorganizowanym pokazie pieczenia Rogala Świętomarcińskiego w Muzeum Rogala w Poznaniu. Wszyscy uczestnicy rajdu byli pod dużym wrażeniem tego muzeum, mogli bowiem nie tylko spróbować rogala, aktywnie uczestniczyć w procesie wyrabiania i wałkowania ciasta, nadziewania i pieczenia rogali, ale również w pięknie zachowanej kamienicy Starego Rynku ( z widokiem na Ratusz i Koziołki Poznańskie) dowiedzieć się więcej o historii powstania samego miasta i historii powstania rogala . Do godz. 14:00 uczestnicy rajdu mogli jeszcze spędzić wolny czas na Starym Rynku, skonsumować lunch i powoli udać się na Plac Wolności po swoje śliczne samochody.

Przez kilka godzin na Placu Wolności – ozdobionym citroenami uczestników rajdu- panowała atmosfera jaką można było spotkać przed kilkudziesięciu lat we Francji. Oprócz pięknych samochodów mogliśmy posłuchać francuskiej muzyki oraz wielu informacji o historii klubu, o organizacji zlotów i rajdów oraz o klubowych wyprawach na światowe zloty citroenów w Europie, które przekazywała Jola.

Na tegorocznej imprezie pojawiło się 60 załóg ( 135 osób) , w tym dwie z Francji i jedna z Czech. Pozostali uczestnicy przyjechali do nas z całej Polski. Aż 32 Citroeny należały do grupy tzw. „klasycznych”, wśród nich najwięcej kolorowych 2CV. Poza tym na Placu Wolności prezentowały się piękne modle: BN, DS,CX,GS,BX, AK Diane.

Przez Plac Wolności „przewinęło się” tego upalnego dnia wielu Poznaniaków i turystów, by obejrzeć i sfotografować kolorowe samochody.

Po otrzymaniu od komandora rajdu dokumentów do odbycia II etapu rajdu uczestnicy skierowani zostali na Śródkę, by przejechać obok pięknego „murala”, zobaczyć Poznańską Katedrę i udać się na parking przy Stadionie Miejskim na ul. Bułgarskiej, by odbyć pierwszą próbę sprawnościową- samochodową na przygotowanym przez organizatorów Citroenie Cactus Była to nie tylko próba sprawnościowa, która obsługiwała Ula i Jarek , ale też próba wytrzymania w upale, jakiego chyba przez całe nasze tegoroczne lato nie doświadczyliśmy w Poznaniu. Po zaliczeniu tego punktu programu wszystkie załogi udawały się już indywidualnie, wg opisu trasy i grafów do gościnnego i przyjaznego nam Hotelu Delicjusz.

Należy tutaj wspomnieć o drobnej awarii , jaka miała miejsce wśród samochodów uczestników i o postawie „fair play” Konrada i Tomka, którzy nie zważając na rywalizację rajdową poświęcili swój czas i pomogli w uruchomieniu nieposłusznych pojazdów.

Nie był to jednak jeszcze koniec rajdowych zmagań, gdyż tu czekała na uczestników jeszcze jedna konkurencja samochodowa na kolejnym Cactusie, którą obsługiwała Magda i Bogdan oraz trzy zadania sportowe na czas: konkurencja z boulle , którą przygotował Rafał, konkurencja z samochodzikiem, którą obsługiwała Basia i konkurencja narciarska obsługiwana przez Violetę. Wykonawcami tych zadań najczęściej były dzieci uczestników rajdu.

Piękna letnia pogoda i otoczenie zieleni i fontanny sprawiła , że dzieci, mogły cały czas prezentować na dworze swoje umiejętności malarskie, mając do dyspozycji duże powierzchnie materiału do zamalowania. Trzeba jednak dodać , że dorosłych też kusiła taka okazja, np. Janusz był widziany jak dołożył się to zbiorowego malunku.

Po całodniowych rajdowych zmaganiach wszyscy mogli napić się chłodnego napoju, tak pożądanego przez cały upalny dzień i odpocząć. Był to również czas dla fotoreporterów i czas przeznaczony na długie rozmowy. Ale to nie był jeszcze koniec naszych tegorocznych rajdowych atrakcji. O godz. 19:00 wszystkie dzieci zostały zaproszone i przyprowadzone przez rodziców do pięknej sali bowlingowej w Hotelu Delicjusz, w której czekało dwóch wykwalifikowanych opiekunów, by przez kilka nadchodzących godzin wieczornych zająć nasze pociechy. Kasia i Gerard zadbali o to by dzieci się posiliły i się nie nudziły. A wszystko po to, by pozostała część dorosłych uczestników rajdu mogła ubrać się w stroje wieczorowe i zasiąść do uroczystej kolacji połączonej z występem wspaniałego Zespołu Dixie Company Poznań. Trzeba przyznać, że wielu z nas po raz pierwszy widziało niektórych uczestników w eleganckich strojach, pięknych sukienkach i wysokich obcasach. Ale Bal Komandorski z okazji XV Lecia Klubu – przy tak wspanialej muzyce – do tego zobowiązywał. Pierwszym toastem jaki został wzniesiony podczas uroczystej kolacji był toast na cześć naszego Jubilata – Jasia, który właśnie w sobotę obchodził swoje okrągłe urodziny. Jubilat został obdarowany precyzyjnie wykonaną miniaturką swojej „kaczuszki” , do której dołączono „LHM”.

Podczas balu nie zabrakło krótkiego wystąpienia pierwszego Prezesa klubu – Krzysztofa, który dziękując wszystkim za udział w rajdzie podziękował obecnemu prezesowi za wysiłek włożony w organizację działań prowadzących do sukcesów Klubu, jakie można odnotować zarówno w zakresie zaistnienia Klubu na arenie międzynarodowej jak i w zakresie organizacji tak wielu imprez w ciągu roku. Nie sposób nie wspomnieć też o wyróżnionych podczas balu trzech załogach , które otrzymały puchar za wytrwałość i uczestnictwo we wszystkich Letnich Rajdach citroena organizowanych w latach 2002-2016 przez klub; a byli to mile zaskoczeni i nie kryjący wzruszenia: Basia i Antek, Iwona i Roman, Jola i Maciej. Zabawa przy jazzowej muzyce zakończyła się w niedzielę i tylko szkoda było, że musiała się zakończyć. Część towarzystwa, z uwagi na panującą wspaniałą pogodę postanowiła jeszcze udać się na ławeczki i by tam kontynuować nie skończone rozmowy. Ostatni uczestnicy imprezy udali się do pokoi po godz. 3:00. Wszyscy mogliśmy się spokojnie wyspać, udać na śniadanie, a dzieci mogły skorzystać z ogromnego Deli Parku, położonego na terenie hotelu.

W niedzielę punktualnie o godz. 12:00 Maciej – komandor rajdu – rozpoczął ogłoszenie wyników rajdu. Zwycięzcą tegorocznego rajdu została załoga posiadająca Citroena cx w składzie Jarek – kierowca i Małgosia – pilot. Zawsze nasuwa się tu pytanie kto z nich bardziej przyczynił się do wygranej – czy kierowca czy pilot ?.Drugie miejsce zajęła załoga posiadająca Citroena 2CV, która również nie pierwszy raz stanęła na naszym podium : Mariusz i Agata , a trzeci puchar zdobyła załoga w składzie : Robert i Karolina poruszająca się pięknym BN 11.

Wszystkie dzieci zostały obdarowane pucharem i upominkiem. Wyróżniony został też Konrad i Tomek za zachowanie fair play na trasie rajdu. Pozostałe załogi zostały obdarowane dyplomem i upominkiem. Każda załoga otrzymała też m.in. przewodnik po restauracjach w Poznaniu, aby zawsze mogła odwiedzić nasze piękne miasto.

W tym miejscu należy podziękować wszystkim uczestnikom rajdu oraz wymienionym w tej relacji z imienia członkom klubu, którzy poświęcając swój prywatny czas, pracując społecznie przyczynili się do przygotowania imprezy.

Letni Rajd Citroenów organizowany jest co roku, zawsze w ostatni weekend sierpnia, ale z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem i coraz szybciej kończą się wolne miejsca na tą imprezę. Staramy się, by na uczestników rajdu czekało wiele atrakcji zarówno turystycznych, jak i samochodowych.

Nasze imprezy nie mogły by się odbyć bez życzliwości i wsparcia ludzi dobrej woli, sponsorów, instytucji, bez których nie udałoby się zorganizować tylu atrakcji dla uczestników naszego rajdu:

Citroen Polska, Citroen Bank, Labijak Auto Lama Sp. z o.o., Ewa Szpot Sp. z o.o., Citroen Rataje, Pozbud T&R S.A., BZ WBK S.A, Izba Skarbowa w Poznaniu, Komenda Miejska Policji w Poznaniu, Focus Sp. z o.o, Hotel Delicjusz, Rogalowe Muzeum w Poznaniu, Avanti, Restauracja Toga.

Mamy nadzieję, że tegoroczny XV Letni Rajd Citroenów i miasto Poznań zapisze się w pamięci uczestników jako Miejsca Warte Poznania

Kategorie: Relacje

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *