Statut Stowarzyszenia
I. Postanowienia ogólne
§ 1. Nazwa
- Stowarzyszenie Citroën – Klub – Poznań, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na zasadach przewidzianych w ustawach obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej, a szczególnie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz na podstawie niniejszego statutu.
- Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.
§ 2. Podstawa i obszar działania
- Stowarzyszenie jest osoba prawna i podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sadowego.
- Stowarzyszenie działa na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.
- Siedziba Stowarzyszenia jest miasto Poznań.
- Stowarzyszenie zrzesza użytkowników, sympatyków i osoby zainteresowane cechami użytkowymi pojazdów marki Citroën.
- Stowarzyszenie opiera swoja działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swoich spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
§ 3. Współdziałanie
- Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.
- O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust.1, bądź wystąpieniu z nich, decyduje Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów członków uprawnionych do glosowania biorących udział w Walnym Zebraniu.
- Stowarzyszenie może współpracować z innymi organizacjami i podmiotami, które maja swoja siedzibę poza granicami RP.
II. Cele i sposoby działania
§ 4. Cele
- Celem Stowarzyszenia jest:
- stworzenie forum wymiany poglądów i doświadczeń pośród właścicieli, użytkowników i sympatyków samochodów marki Citroën;
- upowszechnianie wiedzy technicznej, ekonomicznej i ekologicznej związanej z użytkowaniem samochodów tej marki;
- działanie na rzecz ochrony praw konsumenckich użytkowników samochodów tej marki;
- propagowanie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym i użytkowaniu pojazdów;
- propagowanie zagadnień dotyczących ekonomiki użytkowania samochodów tej marki;
- wspieranie członków w mogących się pojawić trudnych problemach organizacyjnych, prawnych i technicznych, a pozostających w związku z użytkowaniem samochodów tej marki;
- organizowanie kontaktów koleżeńskich wśród użytkowników i sympatyków samochodów tej marki.
- Cele opisane w §4, pkt. 1 Stowarzyszenie realizuje poprzez następujące formy:
- działalność edukacyjna:
- organizowanie lub udział w organizowaniu prezentacji nowych produktów marki Citroën;
- organizowanie lub udział w organizowaniu spotkań i seminariów szkoleniowych dotyczących zagadnień technicznych, eksploatacyjnych i formalno-prawnych;
- organizowanie działań na rzecz doskonalenia techniki jazdy i podnoszenia bezpieczeństwa użytkowników oraz zmniejszania zagrożenia stwarzanego przez pojazdy;
- organizowanie działań na rzecz podnoszenia wiedzy ekologicznej, kultury użytkowania pojazdów oraz kultury uczestniczenia w ruchu drogowym;
- działalność turystyczno-krajoznawcza i towarzyska:
- organizowanie lub współorganizowanie spotkań towarzysko-dyskusyjnych użytkowników samochodów tej marki w celu wymiany doświadczeń;
- organizowanie turystycznych rajdów samochodowych oraz innych imprez turystyczno-krajoznawczych;
- działalność na rzecz ochrony praw konsumenckich:
- pomoc i pośredniczenie w niestandardowych problemach powstających pomiędzy użytkownikiem a przedstawicielem marki, serwisem lub firma macierzysta;
- wypracowywanie i działanie na rzecz wdrożenia wysokich standardów obsługi użytkowników samochodów Citroën ze strony producenta i jego przedstawicieli;
- współdziałanie z użytkownikami samochodów marki Citroën w występowaniu przeciwko praktykom monopolistycznym podmiotów związanych z rynkiem motoryzacyjnym lub go obsługujących;
- współdziałanie i organizowanie bieżącej pomocy dotyczącej problemów technicznych, ekonomicznych i formalno-prawnych związanych z posiadaniem lub użytkowaniem pojazdów marki Citroën:
- moc w organizowaniu obsługi prawnej w wyżej wymienionym zakresie;
- pomoc w organizowaniu konsultacji technicznych i opinii rzeczoznawców w przypadkach nietypowych lub szczególnie trudnych;
- pomoc w ocenie podstawowych problemów ekonomicznych dotyczących użytkowania samochodów tej marki;
- działalność edukacyjna:
- Stowarzyszenie może udzielać poparcia organizacyjnego, finansowego i prawnego przy podejmowaniu przedsięwzięć zbieżnych z celami Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie może organizować i prowadzić działalność gospodarcza przy inicjowaniu oraz realizowaniu projektów i przedsięwzięć zgodnych z celami Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarcza na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dochód z tej działalności służy realizacji zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału miedzy jego członków.
III. Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 5. Członkowie
- Członkiem Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, a także osoba prawna.
- Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków zwyczajnych i członków wspierających.
- Członkiem zwyczajnym może być każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej oraz cudzoziemiec, bez względu na miejsce zamieszkania, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych i akceptujący statutowe cele Stowarzyszenia.
- Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu poprzez swojego przedstawiciela.
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansowa lub rzeczowa.
§ 6. Przyjecie
- Przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia dokonuje Zarząd Stowarzyszenia na podstawie pisemnej deklaracji przystępującego popartej przez jednego z członków Stowarzyszenia.
- Deklaracja woli przystąpienia do Stowarzyszenia musi zawierać: imię i nazwisko kandydata, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, adres dla korespondencji, oświadczenie o przystąpieniu do Stowarzyszenia wraz z deklaracja regularnego opłacania składek członkowskich a także deklaracje poparcia oraz podpis jednego dotychczasowego członka Stowarzyszenia. To ostatnie zastrzeżenie nie dotyczy członków założycieli.
- Stosunek członkostwa powstaje z chwila podjęcia przez Zarząd stosownej uchwały, o czym Zarząd powiadamia zainteresowanego.
- Założyciele Stowarzyszenia wskazani w liście założycieli załączonej do wniosku o rejestracje staja się członkami Stowarzyszenia z chwila zarejestrowania Stowarzyszenia. Osobom tym przysługuje honorowy tytuł członka-założyciela.
§ 7. Prawa członków
- Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia maja prawo:
- wybierać i być wybieranymi do władz Stowarzyszenia,
- brać udział w Walnym Zebraniu Członków,
- zgłaszać do władz Stowarzyszenia opinie i wnioski dotyczące działalności Stowarzyszenia oraz uzyskiwać informacje o sposobach ich załatwiania,
- brać udział we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia, korzystać z nich i je wspierać,
- być informowanymi o wszelkiej działalności Stowarzyszenia,
- zaskarżać do Walnego Zebrania Członków decyzje Zarządu Stowarzyszenia,
- noszenia odznak Stowarzyszenia,
- Członkowie Stowarzyszenia obowiązani są:
- aktywnie uczestniczyć w działalności Stowarzyszenia i wspierać je w realizacji zadań statutowych w miarę swoich możliwości,
- wykazywać troskę o dobro i rozwój Stowarzyszenia oraz o majątek Stowarzyszenia,
- propagować działalność Stowarzyszenia,
- stosować się do postanowień Statutu oraz uchwal władz Stowarzyszenia,
- opłacać regularnie składkę członkowską oraz inne świadczenia obowiązujące w Stowarzyszeniu.
- Członek wspierający posiada prawa określone w ust.1 z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego określonego w ust. 1, pkt. 1.
- Członek wspierający zobowiązany jest do wywiązania się z deklarowanych świadczeń wobec Stowarzyszenia oraz przestrzegania statutu i uchwal władz Stowarzyszenia.
§ 8. Ustanie członkostwa
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
- 1) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego;
- 1) dobrowolnego wystąpienia ze Stowarzyszenia na podstawie pisemnego oświadczenia członka, które przyjmuje Zarząd Stowarzyszenia,
- 1) wykreślenia z listy członków na podstawie decyzji Zarządu Stowarzyszenia.
- Pozbawienie członkostwa przez wykreślenie z listy członków może nastąpić w przypadku, gdy członek ten nie realizuje zadań i celów statutowych, nie spełnia wymagań ustawowych, bądź zalega z płatnością składek przez okres ponad 12 miesięcy i, mimo wezwania, obowiązku tego nie spełnia. Wykreślenie z listy członków może nastąpić także, gdy członek działa na szkodę Stowarzyszenia bądź jego dobrego imienia, a także gdy rażąco narusza inne obowiązki statutowe, a szczególnie obowiązek dbałości o majątek Stowarzyszenia.
- Uchwale o wykreśleniu z listy członków podejmuje Zarząd Stowarzyszenia i pisemnie zawiadamia o tym zainteresowanego. Od uchwały tej przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zebrania Członków w ciągu 14 dni od daty doręczenia uchwały wraz z jej uzasadnieniem. Do czasu podjęcia decyzji przez Walne Zebranie Członków członkostwo pozostaje zawieszone.
IV. Władze i organizacja Stowarzyszenia
§ 9. Władze
- Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna.
- Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata.
- Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej wybierani sa przez Walne Zebranie Członków w glosowaniu tajnym, chyba, ze więcej niż polowa członków biorących udział w Walnym Zebraniu Członków postanowi o wyborze w glosowaniu jawnym.
- Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej mogą zostać odwołani z władz przez Walne Zebranie Członków, po przedstawieniu im merytorycznego uzasadnienia.
- Do władz mogą być wybierani tylko członkowie zwyczajni Stowarzyszenia.
- W zależności od potrzeb Stowarzyszenie może dla realizacji określonego celu tworzyć okresowo lub na stale inne Komisje. Komisje takie powołuje Zarząd na podstawie upoważnienia Walnego Zebrania Członków.
§ 10. Walne Zebranie Członków
- Walne Zebranie Członków jest najwyższa władza Stowarzyszenia.
- W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
- członkowie zwyczajni z głosem stanowiącym,
- członkowie wspierający i zaproszeni goście z głosem doradczym.
- 1. W Walnym Zebraniu Członków mogą uczestniczyć pracownicy Stowarzyszenia z głosem doradczym.
- 1. Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
- określanie głównych kierunków działania i programu Stowarzyszenia,
- dokonywanie wyboru i odwoływanie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej,
- uchwalanie budżetu i przyjmowanie sprawozdania z jego wykonania,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- udzielanie Zarządowi absolutorium,
- rozstrzyganie odwołań od decyzji Zarządu, w tym odwołań od decyzji o wykreśleniu z listy członków,
- rozpatrywanie i rozstrzyganie wniosków Komisji Rewizyjnej,
- określanie wysokości składki członkowskiej i trybu jej opłacania, oraz innych świadczeń członków, a także ulg lub zwolnień z tych świadczeń.
- przyjecie statutu Stowarzyszenia oraz dokonywanie w nim zmian, a także przeniesienie siedziby,
- podejmowanie uchwal w sprawie przynależności do innych organizacji,
- podejmowanie decyzji o rozwiązaniu Stowarzyszenia,
- podejmowanie decyzji o wszelkich innych sprawach Stowarzyszenia, które nie sa w kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
- Walne Zebranie Członków może w drodze upoważnienia przenieść na Zarząd uprawnienia do ustalenia trybu płacenia składek.
- Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków zwoływane jest raz w roku przez Zarząd Stowarzyszenia i jest poświęcone sprawom wymienionym w § 10, ust. 4.
- W przypadku nie zwołania Walnego Zebrania Członków przez Zarząd w przewidzianym przez statut terminie lub w przypadku nie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków pomimo pisemnego wniosku Komisji Rewizyjnej lub grupy członków, prawo zwołania Walnego Zebrania Członków przysługuje Komisji Rewizyjnej.
- Organ zwołujący Walne Zebranie Członków lub Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków powiadamia o tym na piśmie członków Stowarzyszenia kierowanym na adres korespondencyjny umieszczony w deklaracji członkowskiej z podaniem terminu zebrania oraz proponowanym porządkiem obrad.
- Proponowany porządek obrad Walnego Zebrania Członków może być przez Walne Zebranie Członków uzupełniony bądź zmieniony.
- Na pisemny wniosek Komisji Rewizyjnej lub L liczby członków Stowarzyszenia Zarząd powinien zwołać Nadzwyczajne Zebranie Członków. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może być także zwołane przez Zarząd z własnej inicjatywy.
- Wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków musi być złożony na piśmie, uzasadniony merytorycznie oraz powinien zawierać propozycje porządku obrad.
- Porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków ustala organ je zwołujący. Proponowany porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków nie może być rozszerzony bądź zmieniony.
§ 11. Tryb zwoływania
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków winno być zwoływane w ciągu 3 miesięcy po upływie kalendarzowego roku działalności Stowarzyszenia.
- O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd zawiadamia członków pisemnie, co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem Walnego Zebrania Członków.
- Walne Zebranie Członków jest zdolne do podejmowania uchwal:
- w pierwszym terminie gdy bierze w nim udział co najmniej polowa członków Stowarzyszenia uprawnionych do glosowania,
- w drugim terminie bez względu na liczbę osób obecnych.
- Uchwały w sprawie zmian statutu bądź rozwiązania Stowarzyszenia mogą być podejmowane jedynie wówczas, gdy zostały one umieszczone w zawiadomieniu o Walnym Zebraniu Członków.
§ 12. Podejmowanie uchwal
- Za wyjątkiem spraw dotyczących zmian statutu, rozwiązania Stowarzyszenia oraz odwołania Zarządu lub Komisji Rewizyjnej uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają zwykła większością głosów.
- Uchwały dotyczące zmian w statucie i rozwiązania Stowarzyszenia oraz odwołania Zarządu i Komisji Rewizyjnej zapadają większością 2/3 głosów osób obecnych, uprawnionych do glosowania.
- Z zastrzeleniem postanowień § 9, ust. 3 uchwały są podejmowane w sposób jawny. Walne Zebranie Członków może podjąć decyzje o tajnym glosowaniu w konkretnej sprawie.
§ 13. Zarząd
- Organem wykonawczym i zarządzającym jest Zarząd Stowarzyszenia.
- Zarząd Stowarzyszenia składa się z: Prezesa, Wiceprezesa, Skarbnika pełniącego równocześnie funkcje Sekretarza oraz z dwóch Członków Zarządu.
- W przypadku wystąpienia zasadnej potrzeby Walne Zebranie Członków może zwiększyć liczbę członków Zarządu.
- Na pierwszym posiedzeniu w nowej kadencji, które musi się odbyć w ciągu 30 dni od Walnego Zebrania Członków, Zarząd konstytuuje sie poprzez ustalenie zakresu spraw prowadzonych przez poszczególnych członków Zarządu.
§ 14. Kompetencje Zarządu
- Do kompetencji Zarządu Stowarzyszenia należy:
- kierowanie bieżąca działalnością Stowarzyszenia,
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
- przygotowywanie projektów uchwal i regulaminów,
- wykonywanie uchwal Walnego Zebrania Członków,
- przyjmowanie członków Stowarzyszenia oraz wykreślanie ich z listy,
- tworzenie i likwidowanie innych podmiotów,
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
- na podstawie upoważnienia Walnego Zebrania Członków podejmowanie uchwal w sprawie składek członkowskich,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
- określanie struktury organizacyjnej Stowarzyszenia,
- prowadzenie dokumentacji Stowarzyszenia,
- przyjmowanie do pracy, zwalnianie oraz ustalanie zasad wynagrodzenia pracowników Stowarzyszenia,
- przyjmowanie świadczeń na rzecz Stowarzyszenia w jego imieniu i składanie odpowiednich oświadczeń,
- wykonywanie innych zadań przewidzianych w statucie.
- 2. Zarząd w swoich działaniach powinien kierować się dobrem Stowarzyszenia i jego członków oraz dbać o jego wszechstronny rozwój.
- 3. Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu lub w razie konieczności Wiceprezes Zarządu.
§ 15. Organizacja pracy Zarządu
- Posiedzenia Zarządu odbywają sie w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na trzy miesiące.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów.
- Oświadczenia woli w imieniu Stowarzyszenia składa co najmniej dwóch członków Zarządu, z których jeden musi pełnić funkcje Prezesa lub Wiceprezesa.
- W zakresie zarządzania majątkiem Stowarzyszenia wymagana jest akceptacja Skarbnika Stowarzyszenia.
§ 16. Komisja Rewizyjna
- Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia.
- Do zadań Komisji Rewizyjnej należą w szczególności:
- kontrola gospodarki finansowej Stowarzyszenia,
- kontrola stanu majątku Stowarzyszenia oraz sposobu zarządzania tym majątkiem przez Zarząd,
- kontrola przestrzegania statutu i wykonywania przez Zarząd uchwal Walnego Zebrania Członków,
- nadzór nad terminowym zwoływaniem Walnego Zebrania Członków przez Zarząd oraz występowanie z inicjatywa zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków na wniosek własny lub uzasadniony wniosek grupy członków Stowarzyszenia,
- przedkładanie Walnemu Zebraniu Członków sprawozdania oraz wniosku w sprawie udzielenia Zarządowi absolutorium,
- wykonywanie innych czynności przewidzianych w statucie.
- Komisji Rewizyjnej przysługuje prawo złożenia wniosku do Zarządu o zwołanie Walnego Zebrania Członków oraz prawo zwołania Walnego Zebrania Członków w trybie §10, ust. 8.
§ 17. Organizacja Komisji Rewizyjnej
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków i wybiera ze swojego grona Przewodniczącego i Zastępce pełniącego również funkcje Sekretarza.
- Członkiem Komisji Rewizyjnej nie może być pracownik Stowarzyszenia ani członek Zarządu.
Uchwały Komisji Rewizyjnej sa podejmowane zwykła większością głosów.
§ 18. Zmiana składu władz
- 1. Członkostwo w Zarządzie lub Komisji Rewizyjnej ustaje na skutek:
- upływu kadencji określonej w § 9, ust. 2, po złożeniu sprawozdania na Walnym Zebraniu Członków oraz z chwila dokonania przez nie wyboru nowych władz Stowarzyszenia.
- ustania członkostwa w Stowarzyszeniu,
- zrzeczenia się udziału w tych organach,
- odwołania przez Walne Zebranie Członków, uzasadnionego merytorycznie,
- W przypadku nieudzielenia członkowi Zarządu absolutorium wniosek o jego odwołanie może zgłosić każdy członek Stowarzyszenia biorący udział w Walnym Zebraniu Członków, nawet gdy sprawa ta nie była umieszczona w programie obrad.
- Członek Komisji Rewizyjnej nie może być pozbawiony członkostwa Stowarzyszenia poprzez wykreślenie z listy członków, z wyjątkiem przypadków określonych w prawie o stowarzyszeniach.
- Na zwolnione miejsca członków Zarządu lub Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia wchodzą do końca kadencji te osoby, które w wyborach do tych władz uzyskały kolejno najwyższa liczbę głosów.
- Zmiana składu Zarządu lub Komisji Rewizyjnej w czasie pomiędzy Walnymi Zebraniami Członków nie może przekroczyć jej składu.
V. Majątek Stowarzyszenia
§ 19. Majątek
- Majątek Stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, dochodów z własnej działalności gospodarczej, dochodów z majątku Stowarzyszenia oraz darowizn i zapisów, a także wpłat osób fizycznych i prawnych na określone cele realizowane przez Stowarzyszenie.
- Stowarzyszenie może występować i otrzymywać dotacje od podmiotów państwowych, fundacji i innych stowarzyszeń oraz od podmiotów gospodarczych na zasadach uregulowanych w odrębnych przepisach.
- Majątek Stowarzyszenia przeznaczony jest wyłącznie do realizacji celów statutowych.
§ 20. Zarządzanie majątkiem
- Zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia prowadzi Zarząd Stowarzyszenia.
- W zakresie wynikającym z działalności statutowej i gospodarczej Stowarzyszenie może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
- Dla ważności oświadczenia woli, pism i dokumentów w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia wymagane sa podpisy Prezesa lub Wiceprezesa Zarządu oraz Skarbnika.
VI. Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 21
- Uchwały w sprawie zmiany statutu i rozwiązania Stowarzyszenia podejmowane sa w trybie i na zasadach określonych w § 11, ust. 3 i 4 oraz § 12, ust. 2 i 3 niniejszego statutu.
- Uchwala o rozwiązaniu Stowarzyszenia określa orientacyjny termin zakończenia likwidacji, sposób jej przeprowadzenia i cel, na który zostanie przeznaczony majątek Stowarzyszenia a także wskazuje z imienia i nazwiska osoby pełniące funkcje likwidatora oraz ich obowiązki.
- Jeżeli uchwala, o której mowa w ust. 3 nie określa inaczej, likwidatorami Stowarzyszenia są skarbnik i członek Stowarzyszenia.
VII. Przepisy końcowe
§ 22
Statut ten wchodzi w życie z chwilą wpisania Stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sadowego i z ta chwilą Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną.
Statut uchwalony na Zebraniu założycielskim Stowarzyszenia Citroen-Klub-Poznan w dniu 15.02.2001 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane przez Krajowy Rejestr Sadowy (KRS) z dniem 11.06.2001 r. i zgodnie z ta decyzja uzyskało osobowość prawna.